styropian kołki

Stosując kołki do styropianu trzeba stosować się do kilku zasad. Obowiązująca norma kołków do styropianu to 4 szt./m2, a przy strefie krawędziowej umieszca się sześć sztuk na metr kwadratowy. Kolejną regułą jest, iż w bydynkach od 10 do 20 m wysokości trzeba zastosować 6 kołków do styropianu na 1m2. W krawędziowej strefie za to do zamocowania płyty ze styropianu stosuje się 8 kołków do styropianu na kżdy 1m2. W budynkach , które mają więcej niż dwadzieścia metrów wysokości należne użyć dziesięć sztuk na metr kwadratowy, natomiast w krawędziowej strefie czternaście sztuk na metr kwadratowy.

kołki do styropianu


Przed montażem płyt ze styropianu mocowanych do murów budynku z użyciem kołków do styropianupowinno się zamontować listwy startowe. Ułatwiają one zaczęcie prac dociepleniowych na jednakowym poziomie wzdłuż obwodu całego budynku. Co więcej kapinos , który jest wytłoczony na listwie eliminuje tworzenie się zacieków na fundamentowej części elewacji. Startowa listwa chroni przez wszelkimi uszkodzeniami dolnej warstwy elewacji. Kolejnym krokiem jest przygotowanie do zatopienia siatki z włókna szklanego. Zabezpiecza ona styropian, które przymocowują do budynku specjalne kołki do styropianu, przed mechanicznymi uszkodzeniami. Tworzy w połączeniu z zaprawą klejową mocny oraz trwały podkład pod tynk. Siatka powinna być podłożona pod styropian scalony z murem budynku kołkami do styropianu. Tworzy on pierwszą powłokę od dołu i powinna być między listwą startową a płytą styropianową.

Styropian przede wszystkim stosowany jest do wykonywania ocieplenia elewacji. Płyty styropianowe mocowane są do powierzchni dwojako; przede wszystkim na klej, a po drugie wbija się specjalne kołki do styropianu. Należy wtedy pamiętać aby płyty ze styropianu należy układać z przesunięciem, na tzw. cegiełkę. Kołki do styropianu nie mogą tworzyć jednej pionowej linii. Szczeliny, które tworzą się między płytami styropianu powinny zostać uzupełnione poliuretanową pianą, która dokładnie wypełni wolne powierzchnie, a jej nadmiar da się łatwo usunąć. Błędem natomiast jest do uszczelnienia zastosować zaprawę klejowa, która w rezultacie prowadzi do powstania mostków termicznych i pogorszenia jakości systemu docieplenia. Związane jest to z cechami termicznymi zaprawy klejowej.